Praca opiekunki osób starszych w Niemczech – pewny zawód na niepewne czasy

Jesteś osobą empatyczną? Lubisz pomagać innym? Należysz do cierpliwych, odpowiedzialnych osób i znasz niemiecki w stopniu komunikatywnym? Być może zainteresuje cię praca opiekunki osób starszych w Niemczech.

Dla kogo praca opiekunki osób starszych w Niemczech będzie dobrym wyborem?

Ten rodzaj pracy ma charakter tymczasowy. Trzeba się w nim liczyć z dużą rotacją podopiecznych. Jednocześnie jest bardzo dobrze płatna, a oferty pracy dostępne są od ręki. Jeśli masz kłopoty finansowe, straciłeś pracę, możesz w ten sposób szybko podreperować budżet lub odłożyć pieniądze na własny biznes. Jeśli współpracujesz z agencją opiekunek, możesz liczyć na pełne wsparcie na emigracji, organizację przejazdu, a także szkolenia.

Na czym polega praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Mieszkasz z seniorem w jego domu, nie tylko wspierasz go w wykonywaniu codziennych czynności, ale też przygotowujesz posiłki i dbasz o porządek w domu. Do twoich zadań i obowiązków należy też kontaktowanie się z rodziną seniora, a także z pielęgniarką, lekarzem i pogotowiem, jeśli tego wymaga sytuacja, dlatego znajomość niemieckiego w stopniu komunikatywnym jest nieodzowna. Dużym plusem tego zawodu jest niemiecka emerytura, jeśli założysz działalność gospodarczą w tamtym kraju. Godziwe wynagrodzenie i bezpieczne zatrudnienie oraz spokojna przyszłość to argumenty, by uczynić z tej pracy zawód swojego życia. O rodzaj zatrudnienia musisz zadbać sam, ponieważ agencje opiekunek często oferują zatrudnienie na umowę zlecenie.

Wbrew pozorom praca opiekuna do osób starszych nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet. Mężczyźni cenieni w tym zawodzie za siłę, która pozwala opiekować się seniorem unieruchomionym, a także za nie konfliktowość i konkretną komunikację.

Czy ten zawód ma jakieś wady? Rutyna dnia może być z jednej strony dobrodziejstwem, nie możemy narzekać na stres, z drugiej odporność na monotonię będzie tu zaletą. Do kolejnych wad należy rozłąka z rodziną. Opiekun może wracać do kraju w przerwach między opieką nad jednym seniorem a drugim, weekendami, co może być uciążliwe i niewystarczające, trudno więc łączyć ten zawód z własnym życiem rodzinnym. Tęsknota za krajem, rodziną i przyjaciółmi może doskwierać na emigracji. Wysokie zarobki i brak specjalistycznych kwalifikacji przemawiają za tym zawodem. Jest to pewna praca w niepewnych czasach. Jeśli senior jest samodzielny, nie będziemy wyczerpani.

Advertisements